İlk yana katlanır kapı

PFI olarak, kapı çözümlerindeki bilgi birikimimizi bu kez de farklı ihtiyaçların çözümüne alternatif sunmak için kullandık. Bizi yeni çözümler ve alternatifler üretmeye coşkulandıran müşteri ve iş ortaklarımıza teşekkür ederiz.

Neden yana katlanır kapı?

Geniş geçiş alanlarında tasarımı ve uygulaması en kolay kapı türü sürgülü kapılardır. Hem operasyon alanı hem kullanım kolaylığı açısından, tam yalıtımlı soğuk oda kapılarında, sürgülü kapılar tercih edilmektedir. Genel olarak tasarım sırasında sürgülü kapıların operasyon alanlar da göz önünde bulundurularak taraşım gerçekleştirilir. Ancak hepimizin bildiği gibi projeler yaşayan organizasyonlardır. Süreç sonrasın yapılabilecek değişiklikler tasarım aşamasını çoktan geçtiği için ilgili revizyona müsaade etmeyebilir.

Operasyon süreci itibariyle yana sürgülü kapının montajına izin vermeyen ve yine yükseklik kısıtları ile yukarı giyotin kayar kapı uygulanamayan geçiş alanları için PFI olarak yeni bir kapı modeli tasarladık. Modelimizin adı “Yana Katlanır Kapı”

Temel prensip olarak iki parça kanadın ortadan katlanması ile sağa veya sola doğru katlanarak açılan bir kanat sistemi tasarladık. Bu sayede net geçişin üzerine 50 cm ekleyerek operasyon alanını daralttık ve özellikle revizyon projeler için uygun bir alternatif yaratmış olduk. Bir kanadı menteşeli, diğer kanadı sürgülü prensipleri ile çalışan hibrit bir kapı ürettik. Kilit sistemi standart olarak manyetik kilittir. Ayrıca manuel kullanıma izin veren bir kol da eklenmiştir.

Bu kapı tasarlanırken özel bir orta profil de geliştirildi. Bu alüminyum profiller ısı köprüsü kesilmiş özel profillerdir ve diğer kanat çerçeve alüminyum profilleri ile uyum halindedir. Ayrıca donmuş muhafaza kapıları olarak da kullanılabilen bu orta profilin tasarımına rezistans eklenmiş ve olası buzlanmalar engellenmiştir.